Doživjeti sve čari Kvarnera znači iskusiti bogatu kulturnu baštinu, prirodne ljepote i gastronomsku ponudu koja osvaja srca svih posjetitelja. Ova prekrasna regija idealna je destinacija za aktivni odmor ili opuštanje s obitelji, a njene skrivene dragulje najbolje je otkriti na krstarenju brodom Aquamarin. Pripremite se za nezaboravno iskustvo koje će vam pružiti pogled na nevjerojatne krajolike i brojne znamenitosti ovog čarobnog kraja.
Veprinac – sakriveni dragulj iznad Opatije
Ako tražite mjesto koje će vas osvojiti svojom ljepotom i bogatom poviješću, ne smijete propustiti posjet Veprincu. Ovo malo, ali povijesno naselje smješteno iznad Opatije, pružit će vam nevjerojatan pogled na cijeli Kvarner i zapanjujuću kulturnu i povijesnu baštinu. Kamenite kuće i druga zdanja poput Franjevačkog samostana i župne crkve sv. Marka oduševit će vas svojom jedinstvenom arhitekturom.
Kada posjetite Veprinac, ne propustite posjetiti Etno zbirku u općinskoj kući „komunšćici“ gdje možete razgledati nevjerojatnu zbirku od dvjestotinjak predmeta koji opisuju život mještana u prošlosti. Demonstracija izrade kolačića nazvanih po Elizabeti (Beti), posljednjoj gospodarici veprinačkoga kraja, oduševit će vas i otkriti vam tradicionalnu gastronomiju ovog područja.
Nakon što se odmorite od šetnje kroz Veprinac, krenite u avanturu u skriveni dragulj u Maćukima – OPG Rumac. Ondje ćete upoznati mladi bračni par, Patriciju i Andrijana Rumca, koji su predani stvaranju gastronomskih poslastica. OPG Rumac uzgaja razne sorte vinove loze poput malvazije, muškata, chardonnaya i merlota. Patricia, inače enolog po struci, ima izvanredan talent za stvaranje savršenih okusa, a svoju strast prema vinovoj lozi pretočila je i u uzgoj raznovrsnog voća i povrća od kojih stvara ukusne džemove i sirupe bez aditiva. Kako bi stvorili mali intimni raj za ljubitelje hrane i vina koji žele zadovoljiti sva osjetila i dušu, u ponudi će uskoro imati i novu kušaonicu vina te sobe za smještaj gostiju, stoga ako tražite cjelovito iskustvo, svakako im se javite.
Večer završite u restoranu Bistro Yacht Club u Opatiji, jednom od najboljih mjesta za ljubitelje primorske kuhinje. Smješten uz samo more, ovo mjesto nudi prekrasan pogled na opatijsku luku i vrhunska jela pripremljena od svježih morskih plodova.
Sretan otok, bez otrovnih životinja, s dugom tradicijom i prekrasnim plažama
Sreća nije samo puka izlika – na otoku Rabu ona se stvarno može osjetiti! Ovo čarobno mjesto je bez otrovnih životinja, a preostale životinje žive u skladu s prirodom. Otoku ne nedostaje topline, mira i ljubavi prema prirodi. Uz prekrasne plaže, otok nudi bezbroj mogućnosti za aktivan odmor, a na stotine kilometara staza koje prolaze kroz guste šume i mirisna polja lavande čine ga savršenim za pješačenje i biciklizam.
Osim prirodnih ljepota, otok ima i izuzetno bogatu povijest koja već stoljećima odolijeva vremenu, a nad njim budno stražari kvartet zvonika kao stoljetni simbol prepoznatljivosti. Sastavni dio grada su tri uzdužne ulice; Donja, Srednja i Gornja, povezane s dvanaest poprečnih uličica. Jezgra grada Raba jedna je od glavnih znamenitosti koju ne smijete propustiti, a okružena je zidinama iz 13. stoljeća koje štite prekrasne građevine i crkve poput gotičke katedrale sv. Marije.
Rabska fjera jedan je od najzanimljivijih događaja na otoku koji omogućava da se posjetitelji upoznaju s tradicijom ovog mjesta. Fjera je zapravo povijesna rekonstrukcija života na otoku u srednjem vijeku, a otočani i gosti mogu vidjeti brojne izložbe, radionice, predstave i koncerte te pridružiti se povorci koja prolazi ulicama grada. Ova manifestacija omogućava da se u potpunosti uroni u život na otoku i iskusi kako su ljudi živjeli u prošlosti.
Ako ste avanturističkog duha i željni upoznavanja lokalne kulture, posjetite udrugu samostreličara na otoku Rabu. Ova udruga osnovana je s ciljem očuvanja tradicije rapskog samostrela, oružja koje su Rabljani koristili u ratovima i obrani otoka još u 11. stoljeću! U prostoru udruge možete razgledati fascinantnu kolekciju različitih vrsta samostrela, strelica, uniformi i drugog oružja kojima su se Rabljani koristili u obrani grada i galija u bitci kod Lepanta. No, udruga samostreličara ne nudi samo uvid u povijest; njihov cilj je obnova kulturno-povijesne baštine te promocija rapskog i hrvatskog turizma. Zabavite se i naučite nešto novo!
Od Rabske torte do sušene hobotnice u skrivenoj konobi
Nakon dugih šetnji i obilaska znamenitosti, vjerojatno ćete osjetiti umor i potrebu za okrjepom. No, ne brinite se, Rab ima savršeno rješenje za to – Rabsku tortu! Ova lokalna gurmanska poslastica s bademima, šećerom, malo tijesta i likerom Maraschino je neodoljiva. Legenda kaže da je ova slatka delicija nastala još davne 1177. godine kada je papa Aleksandar III. sa svojih deset galija bio prisiljen potražiti sklonište od nevremena, a tada su lokalni stanovnici otkrili ovaj nevjerojatan desert.
Ako niste ljubitelj slatkog, ne brinite se, ima još puno toga što možete probati u samom gradu Rabu. Jedna od opcija je posjetiti konobu Rab, smještenu u samom srcu starog grada. Ovaj skriveni dragulj nudi izvrsnu lokalnu hranu koju mještani rado preporučuju već 27 godina. Domaćini restorana sami love ribu pa je dnevni ulov redovito uključen u jelovnik. Jedno od jela koje morate kušati je sušena hobotnica (ali budite spremni dugo ju žvakati!). Rapskog štoklja (hobotnicu) suše na buri, čime se ističe njezin okus, a konoba Rab jedna je od rijetkih na otoku u kojoj ćete je moći kušati u kombinaciji s jajima. Osim toga, ne propustite jela koja se pripremaju pod pekom, koja su također nevjerojatno ukusna, a pripremaju se po narudžbi.
Ako pak tražite suvenire, nemojte propustiti priliku sa sobom ponijeti neke od slatkih kolača ili keksa. Bez obzira na to hoćete li kušati rapsku tortu ili se opustiti uz neke od lokalnih jela, Rab će vas sigurno oduševiti svojom bogatom kulinarskom ponudom.
Zlatni otok – kolijevka hrvatske kulture
Otok Krk, poznat i kao „zlatni otok“ zbog ugodne klime, povoljnog zemljopisnog položaja i kulturnih raznolikosti, jedan je od najpopularnijih turističkih odredišta u Hrvatskoj, ali ne bez razloga! Ovaj otok nudi mnogo više od prekrasnih plaža i kristalno čistog mora – on je prava riznica kulturnih i povijesnih spomenika. Glavni grad otoka, istoimeni Krk, privlači pažnju svojom prepoznatljivom vizurom zvonika katedrale u gotičkom stilu, izgrađena u 16. stoljeću. Međutim, ono što čini ovaj otok posebnim je njegova sudbinska povezanost s brojkom sedam. Naime, u sedmom stoljeću su ga naselili Hrvati, sedam je puta bio uspješno obranjen od gusara, a danas ima čak sedam središta! Također, otok obiluje vrijednim dokumentima pisanim hrvatskim jezikom, a najstariji među njima je Bašćanska ploča.
Grad Krk je posebno zanimljiv zbog svoje reprezentativne srednjovjekovne baštine koja je nastala tijekom venecijanske dominacije na ovim prostorima. Frankopanski kaštel, jedan od najvažnijih povijesnih spomenika na otoku Krku, predstavlja vrijedan dio kulturnog naslijeđa ovog područja. Ako ste pak ljubitelj pomorske baštine, preporučujemo da posjetite interpretacijski centar maritimne baštine koji otkriva dugu i bogatu pomorsku tradiciju otoka Krka. Centar se sastoji od maketarnice opremljene radionicom i izložbenog prostora s maketama brodova brodomaketara i kolekcionara Željka Skomeršića.
Otok je domaćin mnogih festivala i manifestacija kao što su Dani smokava, Krčki sajam, Lovrečeva, Ribarski dani, Antičke večeri, Popi’ i pojedi, Dani krčkih šurlica i šparoga, Festival žlahtine, Rokova, Crna ovca te mnogih drugih događanja.
Slovenski susjedi također obožavaju ovaj otok, a s obzirom na sve što nudi, ne čudi zašto je toliko popularan.
Poljoprivredna gospodarstva koja na otoku Krku njeguju tradiciju i kvalitetu
Otok Krk poznat je i po vrhunskim proizvodima koje tamošnji poljoprivrednici stvaraju već desetljećima. Jedno od takvih obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koje se izdvaja po kvaliteti svojih proizvoda je Magriž, nazvan po smilju koje raste u okolici. Već više od polovice stoljeća ovo poljoprivredno gospodarstvo proizvodi kvalitetan sir, vino i maslinovo ulje na tradicionalan način, koristeći mlijeko od vlastitog stada ovaca, prirodno sirilo i mljekarsku kulturu.
No, ono po čemu je Magriž najpoznatiji jest krčki sir – tvrdi punomasni ovčji sir koji su počeli proizvoditi davne 1984. godine sa samo desetak ovaca, a danas u stadu imaju oko 150 muznih krčkih ovaca. Njihovi sirevi prepoznatljiv su krčki suvenir, obožavaju ga ljubitelji sira i gurmani, što potvrđuju i mnogobrojne šampionske i zlatne medalje. Sir se soli u salamuri i zrije od jednog mjeseca do godinu dana, a potom jedan dio sireva omataju listovima bilja kako bi dobili posebnu aromu i boju.
No, OPG Magriž ne bavi se samo proizvodnjom sira i maslinovog ulja, već i drugim djelatnostima pa, između ostalog, imaju i jedinu uslužnu klaonicu na otoku, a bave se i ugostiteljstvom. U vlastitom restoranu gostima nude vođene degustacije sireva i tradicionalna krčka jela kao što su šurlice s goveđim ili janjećim gulašom, šurlice s umakom od tartufa, janjeći dropčić s palentom, jetrica na žaru, kiselica (maneštra od broskve tj. raštike) i druge domaće slasne grickalice. Dakle, svatko će pronaći nešto za sebe. Čak i vegetarijanci mogu uživati u njihovim slasnim domaćim grickalicama poput badema i arancina uz čašu vina.
No, što bi to bila dobra hrana bez vina koje ga prati? Vinarstvo je na Krku tradicija koja seže daleko u prošlost, a danas se s ponosom nastavlja u jednoj od vinarija – Kući vina Ivan Katunar, smještenoj na samom ulazu u mjesto Vrbnik.
Prve butelje iz berbe datirane 1989. godine bile su početak komercijalizacije obiteljske vinske priče. Danas, Ivan Katunar sa svojom suprugom Egle nastavlja ovu vinsku priču kako bi ukazao na važnost vina u svakodnevnom životu. Vinogradi se nalaze u vrbničkom polju i na lokalitetu Krasina, a uzgajaju se najpopularnije autohtone sorte grožđa poput žlahtine, sansigota te druge kao što su muškat žuti i chardonnay. Uzimajući u obzir različite okuse i preferencije posjetitelja, vinarija nudi razne vrste vina, od svježe žlahtine do pjenušaca, a tu su i pošip, rakije i likeri koji će zadovoljiti i najzahtjevnije nepce. Oni koji su u potrazi za kulturnim doživljajima ne smiju propustiti tradicionalnu feštu vrbničke žlahtine koja se održava svake godine krajem kolovoza. Tijekom ove manifestacije, Vrbnik postaje žarište kulturnih događaja, a glavna zvijezda je žlahtina, koja se poslužuje uz ukusna jela i autohtone delicije.
Od gastronomskih delicija, na Krku obavezno trebate probati šurlice i janjetinu. Kušali smo ih u restoranu Nada, koji je nezaobilazna destinacija za one koji traže savršenu kombinaciju ukusne hrane i nezaboravnog pogleda na more. Taj slikovit restoran smješten je uz vrbnički zaljev i nudi bogatu ponudu jela pripremljenih od svježih lokalnih namirnica. Ono što ga čini posebnim je jelovnik koji se mijenja svake godine pa ćete uvijek imati priliku kušati nešto novo i iznenađujuće. Bez obzira na to jeste li ljubitelji ribljih, mesnih ili vegetarijanskih specijaliteta, tu ćete zasigurno pronaći nešto što će zadovoljiti vaša nepca. I da, uz sve to, vrhunska vina iz njihova podruma tu su da upotpune vaš doživljaj. Ako tražite preporuku, janjeći kotleti su apsolutni must-try! Svi smo uživali u posljednjem obroku našeg putovanja, uz puno smijeha i razgovora o doživljajima koje smo imali na Kvarneru.
Ako se odlučite za jedinstven doživljaj krstarenja Katarina line brodovima, kamo god se otisnuli, sigurni smo da ćete se kući vratiti s pregršti lijepih uspomena i željom da se ponovno vratite. Bez sumnje, Kvarner je neotkriveni dragulj Hrvatske koji vrijedi posjetiti!